Radyonun icadı hakkında bilmek istedikleriniz

Televizyon en yaygın elektronik haberleşme aracı olmasına rağmen bir zamanların gözde iletişim aracı  olan radyo bugün hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Radyo olmaksızın, günlük yaşamımızda yer alan birçok hizmet ve konfor mümkün olmayacaktır. Radyo, halkın emniyetinin sağlanmasında, endüstriyel üretimde, işletmelerde, tarımcılıkta, nakliyatçılıkta, eğlence dünyasında, uzay seyahatlerinde, deniz aşırı haberleşmelerde kısacası aklınıza gelebilecek birçok farklı alanda kullanılmaktadır.

Guglielmo Marconi’nin evinde araştırmalarını sürdürürken radyo dalgalarını kullanarak havadan iletilebilme fikriyle gerçekleşmiştir. Bu yönde çalışmalarını sürdüren İtalyan mucit 1902′de, kablo ya da tel olmadan bir yerden diğerlerine mesaj göndermenin yolunu keşfetti. Bu şekilde telsiz kullanımını resmen başlatan mucit, bu konuda ciddi bir ticari başarı yakalamıştır.

ilk radyo yayını ne zaman ve nerede yapıldı

İlk yayınına İstanbul Radyosu adıyla, 6 Mayıs 1927'de yapıldı. Eşref Şefik’in duru Türkçesi ile yaptığı Türkiye’nin ilk radyo anonsunu merak ediyor musunuz? Televizyonlu döneme geçene kadar haber yayını da, arkası yarın kuşağı da, müzik de o sesli kutudan dinlendi. Savaşlar, barışlar, seçimler, icatlar, sanat hep radyo ile halka ulaştı! Şimdilerde televizyon yerini almış gibi görünse de; radyo dinlemek hayatımızdan hiç çıkmayacak gibi.. Sirkeci'deki Büyük Postane binasının bodrum katında başladı. Henüz kimsede radyo alıcısı bulunmadığından, Postane binasının kapısının üzerine yerleştirilen hoparlör yardımıyla her akşam yayın yapılmaya başlandı.